Svjetski dan glazbe

Svjetski dan glazbe obilježava se svake godine 21. lipnja, diljem svijeta, u više od 120 zemalja. Svjetski se dan glazbe počeo obilježavati od 1976. godine u Francuskoj. Američki glazbenik Joel Cohen, tada zaposlenik jedne francuske radijske postaje, predložio je cjelonoćnu glazbenu proslavu prvog dana ljetnoga suncostaja. Njegovu je ideju pet godina poslije prihvatio tadašnji francuski ministar kulture Jack Lang, a prva je proslava pod nazivom Fête de la Musique (Festival glazbe) održana 21. lipnja 1982. u Parizu.

Glazba spaja ljude, budi emocije i često govori više od riječi. Povodom Svjetskog dana glazbe razgovarali smo s dvjema članicama SKAC benda Anom i Ivom.

Predstavi se ukratko:

ANA: Ja sam Ana, imam 22 godine i studiram na Filozofskom fakultetu. Uz studij povremeno radim, a dio sam i SKAC benda, uživam u glazbi i druženju.

IVA: Ja sam Iva, a u Skac bendu sam provela četiri godine.

Što te je potaknulo da se uključiš u SKAC bend?

ANA: Priključila sam se SKAC bendu prvenstveno radi druženja i ekipe, jer sam željela biti dio zajednice koja dijeli ljubav prema glazbi.

IVA: Bendu sam se pridružila još na 3. godini faksa uz poticaj prijateljice koja je znala da volim glazbu i pjevanje te da u to vrijeme nisam bila ni u jednom zboru. Bogu hvala da je tako bilo jer me to dovelo do jednog neopisivog iskustva i ljudi koji su mi u kratkom vremenskom roku postali iznimno bitan dio života.

Što za tebe predstavlja glazba?

ANA: Glazba za mene predstavlja način izražavanja i kreativnost, ali i nekakvu strukturu i jasnoću koja se može postići ukoliko dopustimo glazbi da nas mijenja i otvara nove vidike.

IVA: Glazba za mene prije svega predstavlja bijeg od svakodnevice i način na koji se vraćam samoj sebi i povezujem s ljudima oko sebe. Talent pjevanja smatram putem kojim se pokušavam još više približiti Bogu, otvoriti srce u molitvi, a možda, ako mi baš dobro ide, pomoći i drugima u tom naumu.

Na koji način ti glazba u SKAC bendu pomaže u osobnom i duhovnom životu?

ANA: Glazba u SKAC bendu (ali i društvo) podsjeća me da smo svi toliko različiti, ali s istim ciljem slavljenja Boga možemo ostaviti po strani sve brige i različitosti, umanjiti sebe kako bi On bio uzvišen.

IVA: Djelovanje u Skac bendu me neizmjerno obogatilo i svakodnevno tjeralo na neki bolji život – tu sam napravila jedan novi korak u glazbenoj izgradnji, naučila (ili se barem trudila naučiti) mnoštvo toga od ljudi koji znaju mnogo više od mene te to pokušala prenijeti u praksu; tu sam naučila surađivati s šarolikom skupinom ljudi te osluškivati potrebe osobe koja se nalazi tik do mene; tu sam stekla prijateljstva, brojne uspomene i još mnoštvo milosti kroz sve ove godine, a sve se to nekako savršeno uklapalo u slagalicu vjere koju gradim i na kojoj ću vjerojatno cijeli život raditi.

Što bi rekla nekome tko razmišlja o tome da se priključi SKAC bendu?

ANA: Za sve one koji se misle priključiti… Ne bojte se! Nitko se nije priključio sa savršenim znanjem i mogućnostima. Tu smo da slavimo Boga kroz svoje talente.

IVA: Svima onima koji možda razmišljaju o pridruživanju Skac bendu bih htjela naglasiti da se takve želje ne rađaju tek tako te da se možda baš iza tog ugla krije novi kutak u kojem ćete na neki način ponovo otkriti sebe, svoje sposobnosti, ali i brojne milosti koje mijenjaju život na bolje. Tako je barem bilo u mom slučaju. Divna je to skupina mladih ljudi koja je ustrajna u naumu da svu svoju kreativnost i nadarenost uputi k višem cilju i na Božju slavu, a da pritom zadrže skromnost i samozatajnost u svom djelovanju. Budite hrabri i dajte si priliku da svoj talent priložite kao zahvalu za sve što vam je dano – vratit će vam se stostruko!

Svjetski dan glazbe bi nas trebao podsjetiti kako glazba povezuje ljude, budi emocije i obogaćuje svakodnevni život. Iskustva Ane i Ive pokazuju kako je SKAC bend više od glazbene skupine – to je zajednica u kojoj mladi razvijaju svoje talente, rastu u vjeri i grade vrijedna prijateljstva. Kroz glazbu i zajedništvo pronalaze priliku za osobni i duhovni rast te slavljenje Boga svojim darovima.

Hvala Ani i Ivi, te želimo svima sretan Svjetski dan glazbe.